طرح درس
|
به نام خدا نام دبیر: عنوان درس : مثلث قایم الزاویه و رابطه فیثا غورس نام درس: ریاضیات پایه : هشتم استان : شهرستان : آموزشگاه : طراحی آموزشی : بر اساس برنامه در س ملی مدت: 50 دقیقه |
|
|||||
|
هدف کلی درس :آ شنایی فرا گیران با وتر مثلث قایم الزاویه ، رابطه فیثا غورس ، پیدا کردن ضلع مجهول قایم الزاویه رابطه فیثا غورس |
|
|||||
|
اهداف آ موزشی ( جزیی) : - آشناکردن فراگیران با رابطه فیثا غورس آشناکردن فراگیران با معلوم بودن سه ضلع مثلث وبرر سی قایم الزاویه بودن مثلث به کمک رابطه فیثا غورس آشناکردن فراگیران با بدست آوردن ضلع مجهول مثلث قایم الزاویه به کمک رابطه فیثا غورس |
|
|||||
|
عرصه ها |
انتظارات آموزشی از دانش آموز در این درس |
حیطه ها واهداف |
|
|||
|
طبیعت * |
دیگران
* |
خود *
* * |
خدا |
دانش آموزان بایک مثال از محیط اطراف خودشان که به شکل مثلث قایم الزاویه بوده را تشخیص دهند . با بر رسی زاویه ها ی آن مثلث زاویه قایمه را مشخص کنند. ضلع مقابل به زاویه 90درجه را وتر بنامند ویا از بین اضلاع آن مثلث بزگترین ضلع را وتر تشخیص دهند. |
تعقل |
|
|
* |
*
* |
*
* |
*
* |
به کار برد مثلث قایم الزاویه در زندگی روز مره مثلاٌ در اسکلت سازی پل ها وساختمان هاو.... باور داشته باشد. مطالب یاد گرفته را بتواند در مسایل پس از انجام فعالیتها و کار کلاس ها مختلف بکار ببندد. |
ایمان |
|
|
*
* |
* * |
* * |
* |
رابطه بین اضلاع مثلث قایم الزاویه نوشته وبایک مثال درستی آنرا نشان دهد. رابطه فیثا غورس را در مثلث قایم الزاویه نوشته وبایک مثال درستی آنرا نشان دهد. ضلع مجهول مثلث قایم الزاویه به کمک رابطه فیثا غورس پیدا کرده وطریقه پیدا کردن را توضیح دهد. |
علم |
|
|
*
* |
*
*
* |
*
*
* |
|
طریقه پیدا کردن رابطه فیثا غورس را در مثلث قایم الزاویه به کمک مساحت مربع روی اضلاع مثلث بفهمد. برای پیداکردن اضلاع مجهول شکل های غیر مثلث با استفاده از رابطه فیثا غورس مثال بیاورد وآنرا حل کند. به کمک مقوا مثلثی درست کنند که اضلاع آن اعداد فیثاغورسی باشد ودرستی رابطه فیثاغورس را روی آن نشان دهد.
|
عمل |
|
|
* |
* |
* * *
|
* * * |
در انجام فعالیت های درس تلاش کند. در انجام کاردرکلاس های تلاش کند. در کار گروهی نسبت به هم گروه های خودش احساس مسولیت کند. |
اخلاق |
|
|
روش تدریس به صورت گروهی- اکتشافی – توضیحی – بارش مغز |
روش تدریس |
|||||
|
آموزشی-ویدیو پروژکتور-مقوا های رنگی – قیچی-کیت آموزشی ریاضی CDکتاب درسی- دفتر تمرین-
|
امکانات ورسانه های آموزشی |
|||||
|
سلام واحوال پرسی – اجرای طرح همگام با قرآن- حضور وغیاب دانش آموزان – رسیدگی به وضع روحی و جسمی دانش آموزان- رسیدگی به تکالیف درس قبلی - یاد آوری مطا لب ضروری درس- بررسی تصویر اول فصل |
آماده سازی |
|||||
|
الف) مثلث قایم الزاویه ی رسم کنید سپس اضلاع آن را به کمک خط کش اندازه گیری کنید. ب) اندازه هریک از اضلاع آنرا به توان 2 برسانید. ج)چه رابطه بین توان دوم اضلاع کشف می کنید؟ |
ارز شیابی آغازین |
|||||
|
فعالیت های معلم و دانش آموز |
فرایند یاد دهی یاد گیری - ضمن تدریس وارزشیابی تکوینی |
|||||
|
مرحله اول –ابتدا فعالیت ص 84 کتاب را به صورت گروهی برای دانش آموزان ارایه می دهیم تا دانش آموزان مساحت های تک تک مربع های روی اضلاع مثلث هارا باشمردن مربع های واحد در جدول همان صفحه بنویسند و سپس جواب های بدست آمده را در وایت برد بنویسند وباهم مقایسه کنند وارتباط بین اضلاع مثلث های قایم الزاویه را کشف کنند وبرای یکدیگر ارایه کنندو سپس پاور پوینت تهیه شده را در سیستم نشان داده سپس جواب های بدست آمده باهم مقایسه کنند.
مرحله دوم-گروه ها نتیجه بدست آمده را به صورت تیمی به یکدیگر توضیح داده اواشکلات بو جود آمده در گروه را یاداشت برداشته ومعلم با نظارت وگنترل خودش آنهارا بر طرف کرده وسپس سرگروه هر گروه مجدد مطالب جمع بندی شده را به اعضای گوهش توضیح دهد واز معلم را هنماییهای لازم را بخواهد ورا بطه فیثاغرس را هر گروه بنویسند. کاردر کلاس های ص86توسط دانش آموزان در گروه های خودشان به صورت تیمی حل شود وسپس هر گروهی که زود تر از گروهای دیگر حل کنند گروه برنده اعلام شود وامتیاز داده شود. واز هر کلاس یک مورد در وایت برد توسط دانش آموزان برای بقیه توضیح داده شود . مرحله سوم : معلم سولات را به صورت کوتاه پاسخ و تستی به همه فراگیران داده وسپس سوالات دیگری را نیز به صورت گروهی به فراگیران داده و سریع آنه را با همکاری سرگروه ها اصلاح کرده و نتایج بدست امده را با هم مقایسه کنند. مرحله چهارم : سوالات را بادانش آموزان نقد وبر رسی کرده و میانگین گروه را با هم مقایسه کرده و به گروه برتر امتیاز داده و تشویق کنند وسپس به سوالات ی که جواب غلط داده بودند آنهارا رفع اشکال کنند. مرحله پنجم : جمع بندی ونتیجه گیری :از هر تیم سرگروه را جهت تدریس در وایت برد انتخاب کرده و ازگروه دیگر می خواهیم که سوالاتی را ازوی پرسش کنند تابری دیگران توضیح داده شود.و کاردر کلا سهای باقیمانده نیز به این ترتیب حل شود.
|
||||||
|
در این مرحله در برگه های کوییز دو سوال از رابطه فیثاغورس یکی به صورت شکل ودیگری به صورت مساله طرح می کنیم تا همه دانش آموزان به آنه پاسخ دهند وجمع کرده آنها را اصلاح می کنیم . و در ضمن در مرحله سوم سوالاتی نیز مطرح شده بود.
|
ارزشیابی پایانی |
|||||
|
1-تمرینات صفحه 87کتاب درسی را در منزل در دفتر تمرین حل کنند. 2-مثلث قایم الزاویه ی که طول هر سه ضلع آن اعداد طبیعی باشند در دفتر رسم کنند واعداد فیثا غورسی بیابند. 3-در روی مقوا روی اضلاع یک مثلث قایم الزاویه مر بع های که تشکیل می شود را با مقوا درست کنند سپس درستی مساحت مربع روی وتر مثلث را با مجموع مسا حت های دوضلع دیگر را بر رسی کنندو نمونه را در کلاس برا ی دانش آموزان ارایه نمایند .
|
تعیین تکلیف وفعالیت های خارج کلاس |
|||||